Veebianalüütika – kellele ja milleks?!

Sattusin siin mingitpidi peale Klikivabriku blogile, kus kuu algusest ripub postitus veebianalüütika teemal. Käisin Rainega kusjuures samal Altexi üritusel, millest mõttekäik alguse saab. Veebanalüütikat olin varem tarbinud isiklikuks tarbeks, Google Analytics on ka minu jaoks uus. Noorte Sotsiaaldemokraatide kodulehele jõudis ta siiski juba enne ürituse lõppu. Kiire näputöö.

Mida siis aitab otsustada veebianalüütika? Oleks mul suurem ettevõte, mille turundusstrateeria oluliseks osaks on veebikanalid, oleks palgal ka eraldi inimene, kes seda kõike jälgiks, analüüsiks ja soovitusi annaks.

1 – Millistel tingimustel ma ostaks reklaami (nii praegu, kui eelneva hüpoteesi põhjal) läbi Klikivabriku? Siis ja ainult siis, kui Klikivabrikul oleks mulle ette näidata varasem statistika – kui palju nende reklaamidel klikitakse ja kuhu need kliendid välja jõuavad. CPM on selles kontekstis kasutu. Mul on täiesti ükskõik, et mu reklaami kuvati 200 000 korda, kui CTR on samal ajal 0,1% ja sellegi bouce rate on 80%. Rahul võiks olla, kui mu reklaami kuvati x korda aga klikke reklaamil oli 2000 ning neist pool vaatas avalehest kaugemale ja veerand sooritas mingusuguse tehingu.

2 – Turundusest blogindusse. Kas sa pead blogi selleks, et sa tahad lihtsalt kuskile kirjutada või selleks, et sa tahad, et keegi sinu mõtteid loeks? Kui viimane variant, siis tasub järgi vaadata, milliseid postitusi ja kes (äkki su sihtgrupp on näiteks ainult kodumaal paiknev lugeja) loeb. Jäta teemad, mis kellelegi huvi ei paku enda teada ja arenda edasi neid, mida loetakse. No olgu, ise blogin ikkagi tegelikult tihtipeale mingit pahna – areneme ja õpime.

3 – Kodulehe uuendamisest. Uuendame pragu noorteühingu kodulehekülge. Taaskord on kasu GAst. Milliseid lehekülgi sinu domeenil vaadatakse? Millistele tuleb pöörata rohkem tähelepanu ja pühendada rohkem ressurssi? Miks ma peaks panustama aega ja raha alalehele mingite imenippide genereerimisega, kui keegi sinna kunagi ei jõua? Äkki tasub meil hoopis mõned alalehed ära jätta ja see info hajutada enamkülastatavatele lehtedele? Teha lehekülge lihtsamaks ja arusaadavamaks? Olgu, tegelikult, kui täiesti aus olla, siis vastutab selle eest teine inimene ja üritan mitte sekkuda. Õnneks on ka temal meie GA andmetele juurdepääs olemas.

Uudisteportaalides samamoodi. Milleks toota uudiseid, mida keegi ei loe?

Eriti oluline on see kõik ka poliitreklaami osas, kus reeglid tegelikult veidi teistsugused. Otsest tehingut veebi vahendusel ju ei toimu. Aga ikkagi. Millisele reklaamile klikitakse? Milliseid lehekülgi külastatakse? Kes külastab? Millal külastab? Millistel päevadel ja millistel kellaaegadel ja kellele meie reklaami kuvada? Kas me suudame veenda inimest liituma meie meililistiga ja kui palju inimesi neid kirju hiljem loeb jne. Kui lojaalne on sinu valija – kas ja kui palju ta sinu leheküljele tagasi tuleb? Millised on nende browseri või internetiühenduse võimalused (ehk siis kui palju tulesid ja vilesid sa kasutada saad)?

Minu veebipäevikut külastab näiteks teisipäeviti vaieldamatult rohkem inimesi kui muudel nädalapäevadel. Nädalavahetusel ja esmaspäeval vähem kui muudel päevadel ja muus osas väga suuri erinevusi ei ole. Kui ma tahan millestki olulisemast aga mitte pakilisest kirjutada, siis muidugi ma postitan selle teisipäeval, pealelõunasel ajal. See postitus on puhtalt teema pärast kirjutatud pühapäeval aga postitatud teisipäeval (tervitusi Ljubljanast ka siis juba).

Võimalusi on tohutult, me lihtsalt ei oska ja pole veel harjunud neid kasutama. Massturundus on suremas ja inimeste tähelepanu eest võitlemine on aina raskem ja raskem on otseturunduse roll aina määravam. Ükskõik millega tegu ei ole, ükskõik mis mastaabis ta ei ole – mida täpsemalt ta suunatud on, seda tulemuslikum ta on.

Neile kes alaväärtustavad veebianalüütika võimalusi, tööriistu ja nende alusel valmivat analüüsi või neid koguni lihtsalt ignoreerivad – DON’T.