Vastused loomakaitsjate loomakaitselistele küsimustele

Need kohalikud valimised on minu jaoks tulnud veidi teisiti. Veel aasta lõpuni aega erinevate riikide ja linnade vahel jagades on otsekontakt valijaga kauge ja tõsisem möll üsna kaugeks jäänud. Veidi kahju, veidi lihtsam. Samas on hea meel, kui keegi küsib ja vastused endale selged tunduvad. Ma ei ole loomakaitse teemal küll eriline ekspert aga põhilises on seisukohad kindlad ja usun, et küsijatele meelepärased – detaile võime võimalusel kindlasti hiljem üksikasjalikumalt arutada ja rakendada, mina olen kindlasti teemale avatud, sest probleemid on reaalsed.

Seega, loomakaitsjad küsisid ja mina vastasin järgmiselt.

1.Kas teie omavalitsuses on kodutute loomade varjupaik?
Jah. Tallinnas on neid minu teada ka mitu (Paljassaare teel ja Männikul) ning Mustamäel otse minu kodu kõrval asub ka Pesaleidja kassituba.

2. Kuidas lahendaksite omaniku järelvalve alt väljunud loomade püüdmise ja pidamise?
Minu otsene kokkupuude püüdmise ja varjupaikade, hoiukodudega on üsna piiratud (kuigi ka minu koer on tulnud juba üle 9 aasta tagasi varjupaigast), kuid sedapalju on selge, et varjupaikade tingimused vajavad parandamist ning varjupaikade asemel eelistaksin hoiukodusid. Arvan, et looma eutaneerimine peab olema viimane ja väga äärmuslik meede, mille rakendamist vältida. Samuti leian, et kõik lemmikloomad peaksid olema kohustuslikus korras kiibistatud ja registreeritud. Kindlasti lisaks püüdmisele ja pidamisele tuleb rohkem vahendeid panustada loomadele uue kodu leidmiseks – mulle näiteks väga meeldib, kuidas Madridis on korra kuus vabatahtlikud loomadega linnas tänaval ja inimestele tutvustamas, kuuldavasti leiab sedasi nii mõnigi lemmik uue kodu.

3. Kas pooldate lemmikloomade üleriigilist kiibistamis- ja registreerimiskohustust?
Jah, kindlasti.

4. Kuidas kavatsete takistada nn lemmikloomavabrikuid oma territooriumil?
(Vabrikuteks nimetatakse kohti, kus lemmikloomi mõõdutundetult paljundatakse ja kelle pidamisel rikutakse lemmikloomade pidamise määrust).
Saan aru, et hetkel on seadusandlus selle probleemi lahendamisel puudulik ja omavalitsusele tuleb anda kutsikavabrikute kaotamiseks vajalikud vahendid, lisada seadusesse vajalikud punktid ja kõrvaldada võimalik mitmetitõlgendamine pidamise tingimuste kohta. Kindlasti võiks siin abiks olla ka kohustuslik lemmikloomaregister, kus võiks olla märgitud ka looma päritolu, müüja (kas peab üldse olema lubatud looma müümine igal suvalisel turul, ehk tasuks lubada müüki vaid vastava litsentsiga lemmikloomapoes mis võiks teha koostööd ka varjupaikadega), kasvataja ja muu vajalik informatsioon aga ka üldine lemmiklooma ostjate teadlikkuse tõstmine.

5. Kas teie omavalitsuse eelarves peaks olema rohkem raha loomakaitse jaoks?
Eelarve peab olema vastavuses reaalse vajadusega, tänase seisuga tundub, et lisavahendeid on Tallinnas tarvis.

6. Kas teie omavalitsuse territooriumil on erivajadustega inimeste juht- ja abikoertel ligipääs kõikidesse avalikesse kohtadesse?
Ei oska kinnitada ega ümber lükata aga arvan, et see ligipääs peaks olema tagatud.

7. Kas lubaksite omavalitsuse territooriumile rajada karusloomafarmi?
Ei. Ma ei poolda loomade kasvatamist üksnes luksustoodete tootmise eesmärgil ja mul on väga kahju, et Riigikogu hiljuti karusloomafarmide (niigi väga pikaks nuditud üleminekuajaga) eelnõu tagasi lükkas.

8. Kas lubaksite omavalitsuse territooriumile tsirkuseetendusi või muud meelelahutuslikku etendust, milles kasutatakse loomi?
Ei, ma ei poolda loomade kasutamist tsirkuses.

Loomulikult ei vastanud ma üksi ja teiste (sh teiste mustamäelaste) vastustega saab tutvusa siin ning Loomuse juhataja Kadri Tapersoni pikem arvamusavaldus seoses küsimustikuga on siin.

Vastan alati ka kõigi teiste küsimustele ja aitan nõu ja jõuga kus saan, volikogus või mitte.