Tallinna ühiskaart vs London Oyster Card

Koristasin vahelduseks riiuleid ning muuhulgas jäi näppu pärast viimast Londoni trippi rahakotist välja tõstetud Oyster Card – Londoni vaste Tallinna ühiskaardile. Kuna Tallinna tasuta transpordi osas on viimasel ajal vaikseks jäänud, valan veidi õli tulle – ühiskaart on mul ammu isikustatud, isikustasin siis enda Oyster Card-i ka ära.

Tallinna ühiskaart on Londoni versiooniga võrreldes ikka väga anonüümne. Oyster Card-i isikustades pidin tegema endale TFL lehel konto, sisestama kaardi kaardi, nime, aadressi, telefoninumbri, meiliaadressi, tekitama turvaküsimuse ja parooli. Lisaks sellele andsin enda nõusoleku teadmisele, et TFL võib minu andmeid kasutada enda teenuste korraldamiseks, statistikaks, kliendiuuringuteks ja pettuste ennetamiseks ning ühtlasi jagada neid transpordiettevõtete, politsei ja teiste õigusasutustega ning vaikimisi oli määratud ka luba mulle erinevate pakkumiste saatmiseks nii TFLi kui ka transpordiettevõtete poolt, kelle teenuseid ma Londonis kasutama juhtun (mõlema puhul on vaikimisi valikuks opt-in ja linnuke tuleb teha siis kui pakkumisi ei soovi – enamik ilmselt ei tee seda linnukest). Kõik vastavuses UK 1998. aasta andmekaitseseadusega.

Olgu, mind see kõik ei sega – Tallinna ühiskaarti isikustades nõutakse aga oluliselt vähem andmeid.

Pärast kaardi isikustamist on mul võimalik näha, et mul on sellel veel 6,70 naela ning soovi korral saan raha kohe ka juurde laadida või siduda kaardi enda krediitkaardiga ning raha kriitilise piirini (10 naela) vähenedes laetakse seda siis automaatselt juurde.

Lisaks sellele on võimalik mul vaadata detailset ülevaadet enda viimase 8 nädala reisidest, sh peatuseid kust transporti sisenesin ja kust väljusin ning konkreetse reisi maksumust. Oyster Card-i kasutades tuleb nimelt metroos ja rongides ennast valideerida nii sisenedes kui väljudes, bussides ja trammides ainult sisenedes. Pärast 8 nädalat jäävad andmed küll TFLi andmebaasidesse alles kuid anonüümselt. Kuna ma ise veel pärast isikustamist ühtegi reisi teinud ei ole, siis näeb minu ülevaade hetkel üsna õnnetu välja (vasakpoolne) aga netist leitud näide on juba palju asjalikum (parempoolne):

Oyster Card Journey History Sampler

Minu arust väga asjalik ülevaade ja mulle meeldiks, kui Tallinna ühiskaart sarnast ülevaadet võimaldaks. Samas kui Tallinna kaardi anonüümsuse või mitte-anonüümsuse ümber käinud tralli meenutada, oleks mõned siis vast päris mässama hakanud.

Londoni süsteem üldiselt tundub veidi põhjalikum ja läbimõeldum just transporditeenuse pakkujate poolt vaadates, kasutusmugavuse ja lihtsuse osas Tallinna ja Londoni vahel väga suurt vahet ei ole, mõlemad on üsna hästi toimivad, lihtsad ja arusaadavad. Suurim erinevus vast ongi, et kasutaja saab enda tegevusest ja kogutavatest andmetest Oyster Card-i puhul oluliselt detailsema ülevaate kui Tallinnas.

Ahjaa, mul on telefonis rakendus nimega Oyster Buddy – näitab mulle, palju kaardil raha on, kas parasjagu metroo ikka sõidab, lähedal asuvaid kaardi laadimiskohti, peatuseid jne – väga asjalik.