Tallinna koalitsioonist, Mustamäest, valimistest

stock.xchng---Vote-2-(stock-photo-by-woodsy)-[id-782736]

Hoidsin ennast pikalt tagasi, et seekord mitte midagi ennatlikult välja öelda. Keskerakonna ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna koalitsioonilepe sai eile lõpuks allkirjad alla ning saab veidi kergemalt hingata.

Volikogu koosseis on selgem kui peale valimispäeva, muudatused tulevad ilmselt vaid linnavalitsuse ja linnaosade juhtide valimisel. Eile said lõpuks üles ka lõplikud halduskogude nimekirjad.

Isiklikult saan nüüd rahuliku südamega tänada neid 167 inimest, kes enda hääle minule andsid. Tean, et mõnele teist on Keskerakonnaga käe surumine võõras, hirmutav ja kohati isegi ebameeldiv. Samas, ei ole mina veel maha istudes kohanud teist ühtegi kes peale pooletunnist jutuajamist oleks jäänud seisukohale, et see otsus oli vale.

Sotsiaaldemokraadid ei tormanud kõnelustele iga hinna eest, vaid pikalt asja plusse ja miinuseid hinnates. Juba läbirääkimistele minek oli erakonna varasemat käitumist arvestades raske ja julge otsus. Kui mina mõned kuud tagasi enda mõtteid kirja panin, mainisin eraldi ära, et valimiskampaania peab tulema sisuline ning võimaluse tekkimisel leian, et läbirääkimised Keskerakonnaga ei tohi olla välistatud (ka ette ebareaalsete tingimuste esitamine on välistamine) ning võimalusel eelistan näha nii Tallinnas kui Toompeal vasakpoolset või vasaktsentristlikku koalitsiooni (minu eelistatud partnerid on alati Rohelised, Kesk ja ilmselt küll suremas olev Rahvaliit) järjekordse sotsid + paremerakonnad läbikukkumise asemel. Ma ei põe Keskerakonna foobiat.

Tänane tulemus on minule meeltmööda.

Koalitsioonilepingut lugedes peaks igaühele selge olema, et sisuliselt on valdav enamus sotside lubadustest seal sees. Minu poolt õhku visatud 12 punkti väga osaliselt kuid suurt osa neist polnud ka SDE ametlikus programmis. Mis ei tähenda, et üht-teist ei annaks ära teha. Ka ametlikult kokku lepitud töökorraldus on igati edumeelne. Kahe erakonna koostöö suurimad riskid peituvad seega vaid igapäevases koostöös, mitte selles mida ühiselt saavutada loodetakse.

Kõik SDE-le hääle andnud valijad tegid seda loodetavasti lootuses, et meil õnnestub enda progammi ellu viia, lootuses, et Tallinnas lõpeb Keskerakonna ainuvõim. Mõlemad need lootused võivad täna täituda. Kui SDE oleks jätnud Keskerakonna täna Tallinnas üksi… kujutage ise ette.

Kusjuures. Vahemärkusena. Need ajakirjanikud ja ka mõned erakonnakaaslased kes täna jahuvad sellest, et SDE tõmmati lohku kui ei saanud volikogu esimehe kohta… vaadake korra peeglisse. Kui sotsidel kunagi volikogu esimehe kohale lootust ka oli, kadus see viimasel läbirääkimiste päeval (erakonna seest alguse saanud) kokku keedetud valeuudisest Mart Meri-le volikogu aseesimehe koha pakkumise põhjustest. Läks väga napilt, et selle tõttu oleks kokkulepe täielikult sündimata jäänud. Aga see selleks… saavutatud kompromissiga saab elada.

Kuna ilmselt suur osa minu poolt hääletanutest ka seda blogi loeb, siis minust endast samuti. 167 häält on kordades enam kui kahel eelmisel valimisel ning oskan seda hinnata. Ilmselt olen ühtteist õigesti teinud ja öelnud. Need hääled garanteerivad ka selle, et kui mitte miskit muud, siis saan tööd jätkata Mustamäe halduskogus. Sellisel juhul on seal võimalik saavutada aseesimehe koht + loodetavasti kas keskkonna-heakorra või hariduse-noorsootööga tegeleva komisjoni eestvedamine.

Mustamäe halduskogu muidugi veidi kripeldab. Keskerakonnal on seal 11 kohta, SDE-l 2. Kahepeale kokku saame enamuse. Ilma SDE-ta jääks Keskerakond halduskogus vähemusse. Olgu juba ette välja öeldud, et kui Keskerakond esitab halduskogu kandidaadiks Igor Kravtšenko, siis ilmselt esimest korda elus kehastun täielikult parteisõduriks ning hääletan tema poolt. Mitte endale aseesimehe koha kindlustamise vaid Tallinna koalitsiooni hoidmise nimel. Kunagi, annate te mulle selle andeks.

Samas, kuna Sotsiaaldemokraatidele on lubatud Mustamäe linnaosa vanema koht, võivad ka minul olla siin ambitsioonid mis võimaldavad ühtteist enamat ära teha. Ei, linnaosa vanemaks ma ei pretendeeri. Küll aga saaksin ma suurepäraselt hakkama linnaosavanema asetäitjana, kureerides selliseid valdkondasid nagu noorsootöö, erinoorsootöö, kultuur-haridus-sport, sotsiaal ning miks mitte ka keskkond-heakord millega olen Mustamäel päris palju tegelenud. Suure tõenäosusega on aga tegemist lootusetu ootusega, Mustamäed asuvad juhtima inimesed kes linnaosaga mitte-eriti-tihedalt seotud ning mina vaatan siis veidi solvunud näoga ringi… aga see selleks.

Viimased kaks lõiku oleks võinud ju kirjutamata ka jätta kuid Virgo Kruve kirjutas eile miskit kahtlast ja päris paljud on juba küsida jõudnud…