Saame tuttavaks: Mustamäe VI mikrorajoon

Olen pikalt Mustamäel elanud ja halduskogu aseesimehena ka paljude asjadega keskmisest enam kursis kuid väikene värskenduskuur kulub alati marjaks ära. Seadsingi seega endale eesmärgiks lähinädalatel põhjalikult läbi jalutada terve Mustamäe. Kodu lähedalt on hea alustada, ise pesitsen Mustamäe VI mikrorajoonis ning võtsingi selle teisipäeval tõsisemalt ette.

Ülevalpool olev pilt on just seal tehtud ning vaieldamatult leid mis naeratama pani. Paljud asjad muidugi ei pannud. Majade esised teed on VI mikrorajoonis kohati väga jubedad ning kasutatud rehve on põõsastesse peidetud suisa keset elurajooni.

Aga ajaloost ka veidi. VI mikrorajooni keskuseks võib pidada Tammsaare keskust ja seal paiknevat Grossi poodi – endist ABC-6. tegemist on kusjuures ilmselt esimese hoonega Eesti arhitektuuriajaloos mis hõlmas mitmekihilise linna ja linliku suhtlemise temaatikat. ABC-6 oli totaalse ambitsiooniga struktuur, mis peitis endas kirjut organismi. Toidukaupluse madala mahuga ristub kõrgem teenuste ning erikaupade blokk, mille sissepääsud asuvad teise korruse tasapinnale viidud laiade vitriinakendega ostutänaval. Või vähemalt sedasi kirjutavad Epp Lankots ja Helen Sooväli uurimuses pealkirjaga ABC-keskused ja Mustamäe mikrorajoonide identiteedid. Kirjutavad veel ka seda, et ABC-6 on tänaseks täielikult rekonstrueeritud (Gerd: tõsi, ümber nimetatud ka Tammsaare keskuseks), ent selgelt vastandudes algsele rahulikule materjali- ja värvikasutusele erksate toonide ning kontrollimatu reklaamikontseptsiooniga.

Käin vahel siin ka ise, Grossist saab osta karastusjooke ja kerget närimist – lihatoodete ja värskema kraamiga ei riskiks aga väidetakse, et ei tapa.

Teistest olulisematest avalikest asutustest asub VI mikrorajoonis mitu lasteaeda ja kooli. Siit leiab Tallinna Arte Gümnaasiumi, mille hoolekogu liige ka ise olen ning kohe selle kõrval paikneva Tallinna Mustamäe Reaalgümnaasiumi mis kogus kuulsust 2009. aasta esimeses pooles Sergei Metlevit kiusates. Kusjuures ka Sergei ise elab või vähemalt elas veel üsna hiljuti siinsamas, minust korruse jagu kõrgemal. Kes tuntumaid inimesi otsib, leiab VI mikrorajoonist ka Peeter Võsa ning kindlasti kellegi veel.

Lasteaedadest on siin Mustamäe I Lasteaed-Algkool ja Kiikhobu Lasteaed. Rajoonis asub ka Kännukuke raamatukogu ning Mustamäe Laste Loomingu Maja.

Aga tänasesse olukorda tagasi. Vaatasin VI mikrorajoonis ringi jalutades seda kui kaugele on jõutud majade rekonstrueerimisega, millises olukorras on teed ja üldine heakord jne.

VI mikrorajoonis asub 42 korterelamut. Neist kõrgeimateks on A.H. Tammsaare tee ääres asuvad kolm 16-korruselist torni. 9-korruselisi on täpselt 10 ning 5-korruselisi 29.

Üleni renoveeritud maju on vaid 9 (neist kolm on hetkel töös, sh minu enda korteriühistu), otsaseinad ja/või katuse on korda teinud enamus, tegemata on see vaid 12-l majal. Prügimajad on rajamata vähestel kuid siiski on.

Parkimiskohad oli maha jooninud vaid üks ühistu ning ühel majal olid paigaldatud lausa turvakaamerad (esialgsel vaatlusel maja ees koguni 4 tk). Arvan, et kui parkimiskohtade tähistamine Mustamäel korralikult käsile võtta, tooks ka see parkimisprobleemidesse veidigi selgust.

VI mikrorajoonis on kaks suuremat mänguväljakut. Üks neist asub Mustamäe tee 169, 171 ja 171a ees ning 169 maja taga ning paistab ka minu aknasse. Trolliga võib siia tulla Tammsaare peatuse kaudu. Teine suurem mänguväljak asub Sõpruse pst 210 ja 212 ees ning 208 ja 214 vahel.

Koerasõpradel siinkandis pidu ei ole. Ühtegi mõistlikku jalutusväljakut kus veidi vabamalt joosta saaks, pole vajalikuks peetud. Üks pisem on Tammsaare tee 87 maja juures.

Lõpetan aga üsna olulise punktiga – kohalikud teed. Mõnes kohas on need ikka päris jubedad. Auke oli teekattest rohkem Sõpruse pst 204, 206 ja 208 ees ning 210, 212, 214 esistel. Ilmselt on need ka selle rajooni kõige jubedamad teelõigud. Päris halvas seisukorras on ka Mustamäe tee 159 maja ümbritsev teekate, Mustamäe tee 177 esine tee, Vilde tee 80 esine tee, Sõpruse pst 218 esine tee ning Tammsaare tee 103, 105 ja 107 tee.

Lõpetuseks aga illustreeriv pildimaterjal. Järgmiste mikrorajoonideni! Kui keegi tahab mulle ise enda koduümbrust tutvustada, siis võtke ühendust – kindlasti on palju asju mida veidi eemal elavad inimesed ei märka.