Protektsionismitont Nõmme turul

Isuäratavad värvilised aedviljad - Tallinn.ee foto
 
Mul ei ole mitte midagi selle vastu, et kutsutakse inimesi tarbima kodumaist kaupa jne. Senikaua kuniks kõigil turule ligipääsu omavatel tootjatel, tarnijatel ja müüjatel on teatud piirini võrdsed võimalused. Kui ma täna hommikul kell 12 lõpuks koju jõudsin oli mulle saadetud aga link Nõmme turu müügikohtade hinnakirjale kust vaatab vastu suisa õudusunenägu. Muidu vist ei mainikski aga EP kampaania on justkui käimas ja see teema on mitmetelt aruteludelt läbi käinud.
 
Kui muidu maksab avaletil kauplemise müügipilet 35-55 krooni päevas, siis mitte-Eesti päritolu kauba müügil väänatakse sellele automaatselt 30 krooni päevast otsa. Euroopa Liitu, ühisturgu, vaba turumajandust, võrdset konkurentsi jne ei ole kuskil näha. ELi arengut toetaval valijal võiks selle näidise kohta miskit arvata olla küll.
 
Tegelikult käis see kodumaise kauba eelistamine vist kuskilt meediast juba ammu läbi. Eks ka turu tunnuslauseks ole “Eesti kaup Eesti tootjalt” ja rekonstrueerimist eestvedanud linnavõim ütles ammu otse välja, et kodumaine tootja saab eelise.
 
Minu seisukoht on aga, et kodumaise kauba toetamiseks tuleb leida muid võimalusi (tarbija teadlikkus, hoogsam värbamistöö müüjate seas, erimärgistused vmt) kui eritingimuste loomine kauplemiskohal.