Noorte tööpuudus Eestis ja mujal… Eestis üle 30%?

Järgmisel nädalal kogunevad G20 tööturuga tegelevad ministrid Washingtonis, et arutada muu hulgas ka käimasoleva kriisi mõjusid noortele. Juba iseenesest väga oluline samm – noorte olulisemalt nõrgemat positsiooni võrreldes teiste vanusegruppidega on vähemalt märgatud ja tunnistatud.

OECD ennustus on, et noorte tööpuudus lähikuudel kasvab kindlasti ning enne 2011. aasta lõppu vastavad numbrid kahekohalistest ühekohalisteks ei muutu, pigem jäävad need 20% kanti. Paljusid noori ootab pikaajaline töötus.

OECD värske raport “Rising youth unemployment during the crisis: how to prevent negative long-term consequences on a generation?” juhib valitsuste tähelepanu asjaolule, et valitsused peavad noorte tööpuudusega tegelemiseks tegema oluliselt rohkem kui täna.

Näiteks 2/3 OECD riikidest ei saa töötutoetuseid need noored kes on värskelt kooli lõpetanud – süsteem nõuab, et nad oleksid enne töötuks jäämist mõnda aega töötanud (4 kuud Prantsusmaal on ilmselt kõige lühem periood, aasta on üldiselt kõige pikem).

Eestis on õppimine õppeasutuse päevases õppevormis või täiskoormusega õppes, juhul kui õpingud on lõpetatud, võrdsustatud töötamisega (aga ainult juhul kui õpingud on lõpetatud, mitte näiteks katkestatud) ning gümnaasiumi ja ülikooli lõpetajatel on õigus saada vähemalt töötutoetust – seda kohati naeruväärsena tunduvat ligikaudu 1000-det krooni (32,9 krooni päev tegelikult).

Kes raportit lugeda ei viitsi, taha, saa, siis põhiline on paariminutilises videolõigus ilusasti kajastatud.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=-bwYnTge7sA
 

_
Rising youth unemployment during the crisis: how to prevent negative long-term consequences on a generation? OECD

 

Eesti aga ei ole OECD liige ning raportis ega nende statistikas ei kajastu. Eelmise aasta seisuga nägi olukord meil välja selline (Tegemist statsitikaameti andmete, mitte registreeritud töötusega. Graafikul olev 25-34 aastaste 2008 I kvartal on tegelikult 2007. aasta keskmine):

Statisikaameti andmebaasis ei ole avaldatud veel 2010. aasta I kvartali numbreid kuid Töötukassa ütleb, et 31. märtsil 2010 oli 16-24 aastaste seas töötuid Eestis 15,9%. Kindlasti ei ole see reaalne number ning noorte tegelik tööpuudus on oluliselt suurem. 2009. aasta IV kvartalis pakkus statistikaamet selleks ligikaudu 29%. Töötukassa pakkus samal ajal 15,7%. Seega on tööpuudus 16-24 aastaste seas viimases kvartalis kasvanud kindlasti – tõenäoliselt üle 30%. Noorte meeste tööpuudus ületas selle piiri juba eelmisel aastal…