Muuseumid olgu tasuta avatud aastaringselt!

Minule öised üritused meeldivad. Öös on asju ja emotsioone. Homme õhtupoolikul toimub järjekordne Muuseumiöö üritus, mil võib tasuta külastada ligi 130 muuseumi üle Eesti.

Olgu, minge muuseumi kui tahate. Mina ilmselt ei lähe, selleks ajaks kui konverentsilt Tallinna jõuan on see õhtune üritus juba lõppemas. Aga see selleks. Tegelikult tahtsingi midagi muud öelda. Sama mida ma juba aastaid öelnud olen.

Minu seisukoht on, et muuseumite külastamine peaks kõigile olema tasuta ning nende piletitulu tuleks peale majanduskriisi möödumist katta kas riigi- või omavalitsuste eelarvest. Seejuures ei tohi vahet teha kas sa oled turist, kohalik või kasvõi orbiidilt – kõigile avatud ja kättesaadavad muuseumid oleksid kohalikele tohutuks väärtuseks ning aitaksid kindlasti ka mõnel väliskülalisel muuseumikülastuse kasuks otsustada.

2009. aastal töötas muuseumides põhikohaga üle 1550 inimese, lisaks veel 400 vabatahtlikku. Majanduslangus ei jätnud puudutamata ka muuseumide tegevust. Muuseumide tulu vähenes eelmise aastaga võrreldes ligi 13% ja oli 501 miljonit krooni. Muuseumid teenisid 33 miljonit krooni piletitulu, mis vähenes eelmise aastaga võrreldes samuti 13%. Muuseumide kulu oli 428 miljonit krooni, millest 6% läks uute säilikute soetamiseks ja 54% tööjõukuludeks. Muuseumid investeerisid 148 miljonit krooni.