Mustamäe turust, üldine info ja videoesitlus

Tänasel Mustamäe halduskogu koosolekul oli esimest korda võimalik kuulda lähemalt linnaosa valitsuse plaanidest Mustamäe turu osas. Mustamäe linnaosavalitsus on teadupoolest otsustanud lõpetada aastaid tulemusteta kestnud projekti munitsipaalturu rajamiseks Szolnoki turu alale ning alustada ettevalmistusi turu rajamiseks Kännu Kuke kvartalisse. Alternatiivsete asukohana on räägitud ka Tammsaare tee 92 asuvast platsist kuid sellest on mõistlik loobuda kuna transpordiühendus ei ole piisav ja turg jääks ka võimaliku tulevase Tammsaare tee laienduse jaoks reserveeritud maale.

Mustamäelaste turu plaanib linnaosavalitsus rajada Kännu Kuke kvartalisse, tänase tasulise parkla maa-alale. Esimeses nägemuses tuleks turg kolme ruumika halliga liha, kala ja aedviljade tarvis ning kaetud välilettidega. Turul on ruumi kohvikule ning ei puudu ka turuplats kuhu on esialgu planeeritud laste mänguväljakut ja purskkaevu. Mõeldud on parkimisele, pesemisele ja käimlatele ning prügimajandusele. Purskkaevu serval on koht elavale turumuusikale ning istumiskohad selle nautijaile.

Täna on turu asukoht veel reformimata riigimaa kuid munitsipaliseerimise protsess juba käib ning peaks suve jooksul ka lõpule jõudma. Suve jooksul muudetakse ka vastavalt Tallinna eelarvet (Szolnoki turu arenduse asemele märgitakse sinna lihtsalt Mustamäe turg), augustis-septembris peaks toimuma projekteerimine ning oktoobris loodetakse juba kopp maasse lüüa – kui kõik läheb plaanikohaselt, saavad mustamäelased uuel turul esimesi sisseoste teha 2011. aasta maikuus.

Ümberkaudsetes elanikes tekitab turuprojekt kindlasti omajagu küsimusi. Ainuüksi mina olen tänaseks saanud sellel teemal kümmekond kirja ning neid tuleb kindlasti veel. Peamisteks murekohtadeks on Kännu Kuke (eraomand) kompleksi üldine seisukord kuid seda pigem positiivse nurga alt – loodetakse, et koos turu tulekuga saab ka ajalooline lemmikkoht uue hingamise. Lisaks on esile toodud kahtlust, et täna Szolnoki ümber tiirlev, mitte just kõige meeldivam, seltskond võib uue turu juurde ümber kolida. Juba täna on Kännu Kuke kompleksi kolinud varem Szolnokis tegutsenud joomabaar ning keskuse külgedel toimub omaalgatuslikke odekolonni ja lauaviinaga istumisi regulaarselt. Kohe turu kõrvale jääva elumaja elanikele tekitab muret ka võimalik mürareostus ning laiemalt ümberkaudne parkimine millega on Mustamäel niigi kitsas. Kohale tulnud mustamäelased olid üldiselt turu rajamise plaaniga vägagi nõus kuid eeldavad, et detailid mõeldakse väga hoolega läbi ning ka nendega arvestatakse.

Kuna tegemist on alles esialgse visiooniga siis häid vastuseid on kellelegi veel raske anda. Kindlasti saavad kohaliku elanikud aga turu realiseerimisel kaasa rääkida. Tegin ka halduskogus ettepaneku, et enne kui projekteerija augustikuus midagi konkreetsemat paberile panema hakkab toimub laiem, avalik, halduskogu komisjonide või halduskogu enda koosolek spetsiaalselt selle teema tõsisemaks aruteluks ning saime linnaosa juhtidelt lubaduse see üritus ära teha.

Mustamäe turgu hakkab haldama linnaettevõte Nõmme Turg, millel on juba kogemusi Nõmme turu elu korraldamisel ning mis tegeleb ka Lasnamäe turu arendamisega. Ühel hetkel nimetatakse ettevõte ilmselt ümber Tallinna Turgudeks vmt.

Aga lõpetuseks, trummipõrin ja eesriie, esimene avalik linastus Mustamäe turu videovisioonist mille linnosa on koostanud. Muidugi juhin tähelepanu, et tegemist on väga esialgse nägemusega mille alusel otseselt midagi ehitama ei hakata (video hakkimine ei ole tehniline viga):

httpvh://www.youtube.com/watch?v=Mb_VMhIqAoQ