Mitte, et mul midagi vanainimeste vastu oleks…

… aga öösel (jah, mul ei ole öösel tõesti paremat teha senikaua kuni kõik teised magavad) Riigikokku kandideerijate nimekirja sirvides tekkis mõte järele vaadate palju selle nimekirjal ka keskmist vanust on. Vabariigi Valimiskomisjon oli selle muidugi minu eest juba ära teinud. Absoluutselt mitte üllatav aga täiesti masendav sellegipoolest on Riigikogu liikme kandidaatide keskmine vanus 46.7 aastat. Natukene häbi on muidugi seepärast, et sotsiaaldemokraatidel on seesama number 47.2 aastat. Aga see selleks. Järeldus – “vanad peerud” passivad endiselt mugavalt ees ja lihtsalt ei anna noortele võimalust või noored ise ei ole piisavalt tegijad. Tunnen isiklikult vähemalt 101 andekat noort inimest, kes iga kell Toompeal hakkama saaks (suurem osa neist kindlasti ka paremini kui praegused sealolijad) seega eriti seda viimast varianti ei usu. Jajah, ma ise olen ka nende seas.

TOP 10 noorimat kandidaati on seekord siis sellised:

  1. Kätlin Rost – Erakond Eesti Kristlikud Demokraadid
  2. Gerd Tarand – Sotsiaaldemokraatlik Erakond
  3. Kalle Palling – Eesti Reformierakond
  4. Martti Paju – Erakond Eesti Kristlikud Demokraadid
  5. Raul Kööp – Erakond Eesti Kristlikud Demokraadid
  6. Janar ̥unpuu РErakond Eestimaa Rohelised
  7. Olav Hoop – Eestimaa Rahvaliit
  8. Kairit Pohla – Sotsiaaldemokraatlik Erakond
  9. Janno Tults – Erakond Eesti Kristlikud Demokraadid
  10. Marika Lillemets – Erakond Eestimaa Rohelised

Vaieldamatud tegijad on siinkohal ilmselt kristlikud demokraadid – neli kümnest on näitaja omaette. Sotsidele ja rohelistele kaks. Reformile ja rahvaliidule üks. Ülejäänute kohta ei ole ilmselt selles kontekstis midagi head öelda aga kindlasti on neil keegi hästi natukene vanem kuskil – kes otsib see leiab.

Paraku on aga sedasi, et kristlikud demokraadid ei oma mingit lootust valimiskünnist ületada ja roheliste puhul on ka endiselt mingi tõenäosus, et nad allapoole 5% piiri jäävad. Seega korraliku kampaaniaaktivistina soovitan valida minu, Kalle Pallingu, Olav Hoopi või Kairit Pohla. Üllatav, eksole…

Mõtlesin, et jätan selle mainimata, aga kohe kuidagi ei suuda. TOP 3-est kaks kandidaati on erakondade noortekogude peasekretärid:)