Minister Pevkur, see blogi ja minu Twitteri konto ei aja jooma!

Rubriigist ametlikud teadaanded jmt:

Sotsiaalminister lükkas täna avaldatud kommentaaris süü noorte kõrge alkoholitarbimise eest populaarsete sotsiaalmeediakanalite peale. Eesti alkoholitarbimine on Euroopas jätkuvalt esirinnas, täna korrati veelkord kinnitust, et ka Eesti noored on selles osas teiste riikide eakaaslastest peajagu üle, kuid kõrgeimalt tasemelt koordineeritud alkoholipoliitikat ei ole valitsus tänaseni vajalikuks pidanud.

Noorsotside hinnangul ei ole normaalne ega jätkusuutlik, et riiklikul tasemel on seega sisuliselt heaks kiidetud olukord, kus eestlased joovad inimese kohta ära 12 liitrit absoluutset alkoholi, keskmise palga eest saab osta vähemalt 60 liitrit viina ning viimase kolme aasta jooksul on alkoholi tarbimine suurenenud või samaks jäänud 60% alla 30 aastastel noortel, kõrgema sissetulekuga ja kõrgema haridusega elanikel.

Noorte Sotsiaaldemokraatide poliitikavaldkonna juhi Gerd Tarandi sõnul on seega ministri soov sotsiaalmeediast tonti leida eriti üllatav. Tarand oletab keskmisest aktiivsema sotsiaalmeedia kasutaja ja koolitajana, et minister Pevkur ise noorte ja ka vanemate seas populaarseid kanaleid eriti ei kasuta. Pigem ajavad aktiivseid noori enam jooma ministrid, kes kõrge alkoholitarbimise põhjuseid Facebookist ja Orkutist leiavad.

„Selle asemel, et üritada süüd lükata kontrollimatutesse valdkondadesse, on riiklikul tasandil vaja tõhustada noortele suunatud ennetus- ja teavitustööd, alkoholiaktsiisi tuleb märgatavalt tõsta, müügikohtasid vähendada, alkoholireklaamile peab kehtima lauskeeld ning alaealiste alkoholitarbimise osas peab valitsema karm nulltolerants“, lisas Tarand, „Samuti on ilmselt küsimus purjus peaga pidutsemisele piisavalt atraktiivsete ja kättesaadavate alternatiivsete tegevuste vähesuses ja kättesaamatuses paljude jaoks“.

Tarand lisas veel, et juhul kui järgmise 10 aasta jooksul 17 000 inimese alkoholisurm valitsuse tegevusetuse tõttu ei ole tänase valitsuse meede tööpuudusega võitlemiseks, tuleb riikliku alkoholipoliitika põhimõtted ka valitsuses kiirelt kinnitada veel suvel ning alustada koheselt strateegia koordineeritud rakendamist.

Noored Sotsiaaldemokraadid tuletavad sotsiaalministrile meelde ka seda, et juuni esimeses pooles tuli alkoholipoliitika valdkonnas väga mõistlike ettepanekutega välja hoopis põllumajandusminister Seeder ning Pevkur võiks nendega lähemalt tutvust teha.

Noored Sotsiaaldemokraadid on Eesti vanim poliitiline noorteühendus, millel on üle 2200 liikme üle terve Eesti.

Lisainfo:
Gerd Tarand, Noorte Sotsiaaldemokraatide poliiikavaldkonna juht
+372 5646 2734, gerd@noorsots.ee