Masu survival e. kui palju saab säästa arvuteid välja lülitades?

Arvutitesti võrdlustabel
 
Urmas kirjutas mõnda aega tagasi sellest, et miks elektriarve nii suur on ja arvas, et osaliselt on see vähemalt seepärast, et tema arvuti põletab 30 päeva jooksul üle 200 kWh.

Kuna on ikkagi masu aeg, siis asusin hoogsalt eksperimenteerima (meil kodus küll nii hirmsa tarbimisega arvuteid ei ole kui Urmasel). Kui palju siis ikkagi õnnestub arvuteid välja lülitades säästa?

Eksperimendi alguses oli olukord selline, et meil on kodus kaks arvutit milledest üks on minu sülearvuti ning teine venna lauaarvuti. Üldiselt töötasid nad 24/7 välja arvatud siis, kui sülearvuti kusagile kaasa võtma juhtusin. Päevane keskmine tarbimine oli meil kodus viimase 15 päeva lõikes 8,5 kWh.

Kõik muud asjad peale arvutite (telekad, külmkapp, pesumasin, valgustus jne) on mõlema vaatlusperioodi jooksul üsna stabiilselt kasutusel olnud. Kuigi väljas läks vahepeal kiirelt valgemaks ei mõjutanud see eriti meie kodust valgustust, kuna talvisel ajal olid toad enamasti ikka pimedad.

15 päeva jooksul peale Urmase postitust lülitasin mina enda arvuti ööseks ja kodunt välja minnes välja
ning vend enda oma tööle minnes (ööseks ei saa, see on ka äratuskella eest).

Selle tulemusel vähenes meie kodune energiatarbimine päeva kohta keskmiselt 27% (!).

Ilmselt mingi osa sellest langeb muude tarbimisharjumuste ebastabiilsuse arvele aga see jääbki hetkel tuvastamata. Seega ilmselt tasub arvuteid vahel välja lülitada küll. Rahasse paneb igaüks asja ise ümber. Iseenesest mõistetavalt käib siia lõppu mõte, et kui me kõik arvutid ööseks kinni paneks jätkuks seda planeeti jälle veidi kauemaks.