Kas töötus on ka reaalselt vähenema hakanud? Ei ole.

Sotsiaalministeerium ja temaga seotud asutused on juba teada tuntud avalikkuse eksitamisega, seega tuleb kõik sealt välja hõigatud pressiteated kuus korda üle kontrollida. Tegin seda maikuu lõpus, siis selgus, et erinevalt ministeeriumi väidetest töötus vähenemise märke ei näidanud.

Värskendasin nüüd tookord tehtud tabeleid ja täna kättesaadava statistikaga (Töötukassa numbrid, siit) näevad need välja sellised:


 

 
Väga positiivne on erandlik maikuu – kaks kätt kokku sest võib oletada, et esimest ja ainsat korda käesoleva aasta jooksul tööpuudus siis ka reaalselt vähenes. Tegemist on ilmselgelt anomaaliaga mis tulenes suuresti sellest, et mehitati suvised, ajutised, töökohad.

Reaalselt on aga tööpuudus endiselt kasvamas – varasemast aeglasemalt aga siiski. Töötukassa numbrid ajas muutuvad st neid korrigeeritakse vastavalt värskema informatsiooni laekumisele kuid ei usu, et juunikuus lisandunud 610 registreeritud töötut negatiivseks (ehk siis tegelikult positiivseks) numbriks muutub – kuu-kahe pärast on selge.

Kokkuvõtlikult on esimese poolaasta jooksul lisandunud 13437 registreeritud töötut ning statistikast on kaduma läinud 20547 endist registreeritud töötut.

Sellest 20 547 inimesest valdav enamus ilmselt ei saa enam riigilt mingisugust abi. Üldine suhtumine tundub aga olevat, et senikaua kuni nad statistikas ei kajastu tehku mis tahavad. See aga on see seltskond keda kõige tõenäolisemalt ähvardab pikaajaline töötus, vaesus, nälg ja ühiskonnast kõrvale jäämine.

Reaalselt hakkab olukord paremaks muutuma alles siis kui selle teise tabeli esimese tulba numbrite ette saab pidevalt joonistada miinusmärgi. Kuigi olukord on muutumas paremaks seda täna veel teha ei saa. Võimalik, et järgmise kuu statistikas juba saab, pigem ei saa. Tegin isegi tabelis möönduse ning lugesin muud põhjused ja isiku enda soovil arveloleku lõpetamise hõivesse sisenemiseks – suure tõenäosusega enamuse puhul nii ongi kuid mitte alati.

Eestil tuleb veel vähemalt aasta kuni kaks hakkama saada 100 000 või enama töötuga kelledest aina enam ja enam Töötukassast abi ei saa.