Gripi, seagripi ja muude hädade vastu

Seagripipaanika on täies hoos. Inimesed ostavad massiliselt, väidetavalt kasutuid, näomaske, vaktsiin jõuab siiamaale ilmselt alles viirusepuhangu möödudes ning kui hommikul bussis haige näoga köhida, suureneb järgmises peatuses väljujate arv hüppeliselt. Järve Selveris silmati eile juba näomaskidega kliente ning meil saatis tööl personalijuht laiali karmi nõudmise haigena mitte tööle ilmuda…

Eestis suurendab tava ja uue gripi levikut kindlasti ka uus haigushüvitiste kord mis näeb ette, et esimese 3 päeva eest hüvitist ei maksta, järgmised 5 päeva maksab hüvitist (70% palgast) tööandja ning alles üheksandast päevast riik.

Gripivastu.ee veebileht annab järgnevad, lihtsad ja mõistlikud soovitused. Ilmselt aitavad mingil määral nii gripi kui seagripi vastu.

Pese käsi! Pese tihti käsi!

See kaitseb sind ja sinu lähedasi viiruste eest. Iga kätepesu kestku vähemalt 20 sekundit. Just kätele jääb kõige rohkem viiruseid ja sealt satuvad need edasi sinu organismi või teistele inimestele.

Kata suu! Aevastades või köhides kata nina ja suu varruka või ühekordse taskurätikuga!

Sellega hoidud nakatamast teisi enda ümber. Pärast kasutamist viska taskurätik kohe prügikasti. Ära köhi ega aevasta peopessa, sest nii satuvad viirused otse kätele ja levivad sealt edasi teistele.

Hoia vahemaad! Võimalusel hoidu haigetest vähemalt ühe meetri kaugusele!

Nii ei levi viirused sinuni. Kui sa ise haige oled, hoia teistest inimestest kaugemale, et ka nemad ei haigestuks. Samuti ära kätle, kallista ega musita haige või haiguskahtlusega inimesega.

Püsi kodus! Haigena püsi kodus!

Nõnda ei nakata sa teisi ja saad ise kiiremini terveks. Kui vähegi võimalik, jää haiguse ajal töölt või koolist koju.

Helista arstile! Esimeste gripinähtude tekkimisel helista oma perearstile!

Tema oskab sind kõige paremini nõustada ja vajadusel soovitada õigeid vahendeid gripinähtude leevendamiseks.

Ära puutu nina ja silmi! Väldi oma silmade, nina ja suu puudutamist!

Nii hoiad viirused endast eemal. Viirused levivad väga kergesti, kui puudutad pisikutega saastunud esemeid või erinevaid pindasid ning seejärel oma silmi, nina või suud.

Tuuluta ruume! Tuuluta sageli töö- ja eluruume!

Nii saad siseruumides paljudest haigustekitajatest lahti.

Tuuluta ruume! Ela tervislikult!

See hoiab sinu immuunsussüsteemi tervena. Maga piisavalt, ole füüsiliselt aktiivne, hoia stress kontrolli all, joo piisavas koguses vedelikke ja söö täisväärtuslikku toitu.

 
Tavalise gripi vastu tasub ennast ka vaktsineerida. Tallinnas saab ennast vaktsineerida näiteks Lääne-Tallinna Keskhaigla Nakkuskeskuses (Paldiski mnt. 62), E – N 8.00 – 17.30, R 8.00 – 15.30. Vaktsineerimine on tasuline teenus ning selle hind on 165 krooni.

Kui sinul või sinu perekonnas on juba uus gripp diagnoositud, siis koduseks raviks leiab soovitused siit (PDF link). Kergemate juhtumite puhul ja ennetuseks, on paar nippi toodud ka Bioneeri lehel. Samuti on olemas soovitus (PDF link) isiklike kaitsevahendite kasutamise kohta.

Gripi infotelefon on 510 2270.