Eesti asetub emaindeksi edetabelis 19. kohale

mother-n-child-2-by-kiefferma-at-deviantart
 
Emadepäeva puhul avaldas Päästke Lapsed organisatsioon järjekorras juba kümnenda maailma emade olukorra raporti. Raport juhib tähelepanu varajaste eluaastate määravale rollile lapse tulevases elus kuid ka sellele, et 75 miljonit last üle maailma ei lõpeta isegi mitte põhikooli.
 
Väga pikalt raportit ei refereeri kuid üks olulisem tabel on nö emaindeks mille järgi riike järjekorda saab asetada.
 
Indeksit koostades vaadatakse raseduse ajal suremise riski, kaitsevahendite kasutamist, naiste oodatavat eluiga sünnihetkel, aega mille naised keskmiselt koolis veedavad, vanemahüvitiste kestust ja % palgast, meeste ja naiste palgalõhet, naiste osakaalu valitsuses, alla 5-aastaste suremust, kooliga alustamist põhikoolis ja keskkoolis.
 
Edetabeli esimeses otsas ei ole ilmselt üllatusi. Rootsi, Norra, Austraalia, Island, Taani, Uus-Meremaa, Soome, Iirimaa, Saksamaa ja Madalmaad moodustavad TOP10. Eesti on paigutunud nimekirjas 19 kohale mis vaadeldud kriteeriume arvestades ei ole paha tulemus. Leedu on 22 ja Leedu 24. Arenenud riikide seast on viimaseks (43) paigutunud Albaania.
 
Eraldi on vaadatud rohkem ja vähem arenenud riike.
 
Vähem arenenud riikide esiviisikus on Kuuba, Iisrael, Argentiina, Barbados ja Küpros. Vähimarenenud riikidest on parim olukord Maldiividel, Cape Verdes, Ugandas, Rwandas ja Malawis. Kõige hullem on olukord ilmselt Nigeerias, Sierra Leones ja Tšaadis.
 
Muus osas tõdeb raport, et emade ja laste heaolusse panustamine toetab tugevalt nii vaimset kui majanduslikku heaolu riigi ja regiooni tasandil ja palju muud olulist. Huvilised saavad inglise keelset raportit ennast lugeda siit:
 

_

State of the Worlds Mothers 2009 – Investing in the Early Years