Argentiina langetab valimisiga juba oktoobris?

Senikaua kuni Eestis on valimisea debatt jälle sahtlisse pidama jäänud, peetakse aktiivseid arutelusid edasi nii Šotimaal kui ka Argentiinas. Seekord siis sellest viimasest.

Nimelt pandi hiljuti Argentiina senatis lauale ettepanek valimisea langetamiseks 18 aasta pealt 16-le. Eesmärgiks on valimisõigust laiendada juba 2013. aastal toimuvateks valimisteks ning ettepanekut ei ole teinud mitte mõni pisem opositsioonierakond vaid see tuli otse valitsuserakonna tipust.

Senaator Anibal Fernandez tõi eelnõud esitades peamise argumendina välja selle, et tänased noored on varasematest märgatavalt küpsemad ja omavad juba noorelt oluliselt enam vastutust, seega peaksid omama ka vastavaid õiguseid. Üldiselt ei ole sealsetes argumentides suurt erinevust sellega, mida on räägitud Euroopas – ei saagi eriti olla.

Argentiinas puudutab see ettepanek ligikaudu 3 miljonit noort ning kuna valitsuserakonnal on mõlemas kojas selge enamus ja demokraatia laiendamisele on toetust on juba avaldanud ka suurim opositsioonierakond, saab vastav otsus suurima tõenäosusega ka vastu võetud.

Muidugi on Argentiina noored selleks sammuks valmis (täpselt nagu enamiku maailma noored, sh eestlased) ja kuna ka piiritaguses Brasiilias on valimisiga juba ammu 16, pole see samm sealkandis ka midagi uut ega põnevat.

Tegelikult aga on asjal ka päevapoliitiline maik küljes – valitseva erakonna ja presidendi toetus on 18-25 aastaste noorte (16-17 ei ole senini küsitlustesse kaasatud kuna nende arvamus pole lugenud) seas nimelt oluliselt kõrgem kui teistes vanuserühmades ning seda kasutatakse majanduskriisis räsitud valitsuse võimul hoidmiseks kindlasti ära.

Seega õige samm aga hetkel vähemalt osaliselt päevapoliitilistel põhjustel. Samas oleks ka mõistusevastane loota, et selliseid samme kunagi kuskil astutaks olukorras, kus see otsustajatele kahjuks tuleks. Olgu selleks siis demokraatia laiendamine valimisea langetamise läbi Argentiinas või Eestis või hoopis miljonite valijate kõrvaldamine Ameerikas läbi uute isikut tõendavate dokumentide nõudmise neilt, kes neid endale kunagi lubada pole saanud. Maailm lihtsalt töötab sedasi.